Nasze przedszkole nosi imię Marii Konopnickiej, autorki pięknych wierszy i bajek dla dzieci. Ulubionymi i najbardziej znanymi przez dzieci w wieku przedszkolnym utworami M. Konopnickiej są: „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” oraz „Na jagody”, dlatego też uznaliśmy, że sceny z tych utworów będą ozdabiać wnętrze budynku, natomiast krasnal będzie logo naszego przedszkola.

Przedszkole mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 12 na Gdańskim osiedlu Przymorze Wielkie. Jest usytuowane z dala od zakładów pracy i ruchliwych ulic, blisko morza, lasu i rekreacyjnego pasa nadmorskiego. Budynek otacza duży, pięknie zagospodarowany ogród. Pośród zieleni znajduje się oznakowana trasa rowerowa z oznakowaniem pionowym i poziomym, boisko do gry w piłkę nożną i koszykówkę oraz piaskownice zabezpieczone wodoodpornymi pokrowcami. Atrakcyjny i funkcjonalnie zaaranżowany plac zabaw, wyposażony jest w bezpieczną i elastyczną nawierzchnię  z nowoczesnymi, kolorowymi urządzeniami rekreacyjno-sportowymi, sprzyjającymi różnorodnym zabawom na powietrzu.

Przedszkole posiada cztery duże i kolorowe sale dydaktyczne (każda posiada własną łazienkę), bogato wyposażone w zabawki oraz pomoce edukacyjne, m.in.  TABLICĘ i MONITOR INTERAKTYWNY, dzięki którym możliwe jest przekazywanie wiedzy w nowoczesny oraz bardzo atrakcyjny sposób. Multimedia te wykorzystywane są podczas zajęć dydaktycznych, pozwalają dzieciom poznać, to czego nie mogą zobaczyć w rzeczywistości, służą do rozwiązywania: zagadek, rebusów, układania puzzli, wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych, rozwijają spostrzegawczość, ćwiczą pamięć, słuch muzyczny i fonematyczny.

Dysponujemy również gabinetem terapii, gdzie dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach wspierających ich indywidualny rozwój, biblioteką z bogatym księgozbiorem i dużą klimatyzowaną salą gimnastyczną, w której odbywają się zajęcia muzyczne, gimnastyczne, zabawy ruchowe, przedstawienia, koncerty, imprezy oraz uroczystości. W sali gimnastycznej znajduje się podłoga interaktywna MAGICZNY DYWAN. Jest to pomoc dydaktyczna przeznaczona do zabaw ruchowych oraz różnego rodzaju gier edukacyjnych i ćwiczeń dla dzieci w przedszkolu. Zapewnia zabawę połączoną z nauką, wpływa na pozytywny rozwój dużej motoryki, koordynacji wzrokowej, ruchowej, spostrzegawczości oraz szybkości reakcji.

W codziennej pracy stosujemy kreatywne i nowoczesne metody wychowania oraz nauczania, dzięki którym skutecznie wspomagamy rozwój dzieci we wszystkich sferach.

Dzieci uczęszczające do przedszkola podzielone są na cztery grupy wiekowe, w których pracują dwie nauczycielki. Nazwy grup nawiązują do twórczości naszej patronki Marii Konopnickiej:

    „Krasnoludki”  dzieci 3-letnie
    „Zajączki”        dzieci 4-letnie
   
„Jagódki”         dzieci 5-letnie
   
„Słoneczka”     dzieci 6-letnie

Zdecydowana większość dzieci uczęszcza do naszego przedszkola od 3-go do 6-go roku życia.

Jesteśmy aktywnymi uczestnikami programu „Gdańsk-jeMY zdrowo”. Zajęliśmy I miejsce w konkursie „Smaczny i zdrowy jadłospis”, którego celem było wyłonienie i nagrodzenie placówki przywiązującej szczególną wagę do jakości żywienia dzieci oraz udostępniającej rodzicom aktualną informację o składzie posiłków, a także propagującej prawidłowe nawyki żywieniowe.
Wyróżnia nas efektywna praca na rzecz zrównoważonego rozwoju dzieci, zwłaszcza zdrowego stylu życia, który promujemy poprzez:
- edukację dzieci na zajęciach dydaktycznych za pomocą dostępnych materiałów;
- zachęcanie dzieci do aktywności ruchowej;
- udział w warsztatach i programach edukacyjnych propagujących zdrowy styl życia; 
- zajęcia kulinarne, podczas których dzieci samodzielnie przygotowują zdrowe potrawy;
- udział w konkursach związanych z powyższą tematyką.

Dzieci mają nieograniczony dostęp do wody pitnej w sali, jak i w szatni, w której znajduje się zdrój. Przedszkole posiada nowocześnie wyposażoną kuchnię, gdzie przygotowuje się jedynie zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Aby zachęcić wychowanków do próbowania różnorodnych potraw często organizowane są zajęcia kulinarne, podczas których dzieci robią pasty, sałatki, koktajle, ciasta, itp., a następnie wspólnie je spożywają. Stałym elementem jest „szwedzki stół”, dający możliwość samodzielnego komponowania kanapek, oczywiście wyłącznie ze zdrowych produktów.

Jako jedyni w mieście, corocznie stajemy się teatrem wystawiając cztery różne inscenizacje, w których aktorami są dzieci ze wszystkich grup. Na przedstawienia przychodzą rodziny naszych wychowanków, dzieci z pobliskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy osiedla.

Jednym z ważniejszych wydarzeń obchodzonych w przedszkolu jest Dzień Patronki, który obejmuje przypomnienie postaci i twórczości Marii Konopnickiej oraz wycieczkę do Gdańska i złożenie kwiatów pod Jej pomnikiem.

Bierzemy udział w akcjach charytatywnych, projektach i programach edukacyjnych: „Pomagamy zwierzętom”, „Pomagamy Pomorskiemu Hospicjum dla Dzieci”, „Nakrętki dla Milenki”, „Tumbo Pomaga”, „Aniołkowe Granie”, „Zbieramy baterie”, „Gdańska Akademia Przedszkolaka”, „Gdańsk-jeMY zdrowo”, „Cała Polska Czyta dzieciom”, „Autochodzik”, „Rowerowy maj”, „Dzieciaki-mleczaki”.

Aktywnie współdziałamy ze środowiskiem lokalnym realizując różne zadania edukacyjne:
- Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4
- Przedszkolem nr 51 i nr 54
- Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 1
- Szkołą Podstawową nr 44
- Biblioteką Publiczną nr 9
- Klubem Osiedlowym „Piastuś”
- Gdańskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień
- Administracją Osiedla nr 3
- MOPR-em
- Policją
- Strażą Miejską
- Strażą Pożarną
- Uniwersytetem Gdańskim i innymi uczelniami
- Uniwersytetem Medycznym
- Ośrodkami kulturalno-oświatowymi Trójmiasta
- Schroniskiem dla zwierząt "Promyk"

Współpraca ta polega, m.in. na organizowaniu różnego rodzaju festynów, wystaw, kiermaszy, otwartych imprez okolicznościowych, akcji charytatywnych, praktyk studenckich oraz udziale w konkursach plastycznych i recytatorskich. Nasze działania i osiągnięcia potwierdzone zostały dyplomami, nagrodami, pucharami, wyróżnieniami, podziękowaniami oraz fotografiami zamieszczonymi w kronice i prasie lokalnej.

Dewizą naszej placówki są dobre stosunki z rodzicami dzieci, troska o otwartość, porozumienie w sprawach wychowawczych oraz ciepła i rodzinna atmosfera w codziennych kontaktach. Realizujemy ideę przedszkola otwartego na potrzeby dziecka i jego rodziny.

Jednak najlepszą reklamą naszego przedszkola jest dobra opinia przekazywana wśród rodziców i nauczycieli, o której pozyskujemy wiedzę dzięki, m.in. badaniu losów naszych absolwentów.

„Bez pogodnego, szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest ubogie” – o tych słowach pamiętamy w naszej codziennej pracy.